úterý 24. dubna 2012

Nevill handmade - facelift

Tahle dýmka není nová, už to bude nějaký ten pátek co jsem ji vyráběl na workshopu u Honzy Kloučka v Kostelci nad Černými lesy. Také jsem o ní již psal (odkaz zde). Nebyla to zas tak špatná dýmka, ale zkrátka před dvěma týdny mě popadla chuť zase nějakou dýmku rustikovat a tahle neměla až tak úplně skvělou kresbu, tak se mi k tomuto účelu zdála vhodná. A takto vypadá výsledek:


Udělal jsem na ní opět velice jemný rustik modelářskou frézkou Proxxon, stejný jsem použil na buldoček od BPK. Opět to byla taková ta moje "metoda tetovací jehlou", kdy jsem frézkou oťukával dýmku. U téhle dýmky tu ovšem byl rozdíl, dřevo bylo mnohem tvrdší, takže jsem nemusel být tak opatrný a nemusel jsem se bát trochu přitlačit. Bylo to pracné, ale musím říct že mě to poměrně bavilo.

Za výslednou podobu musím poděkovat Honzovi Kloučkovi, který mi na ní udělal šelakovou povrchovou úpravu. S výsledkem jsem velice spokojený, vypadá to tak trochu jako jemné pískování, místy trochu prosvítá původní kresba dřeva. Do ruky je ten povrch také velice příjemný. Tu dýmku jsem předtím bohužel nevážil, ale je možné že rustikování jí nějaký ten gram ubralo, teď má necelých 37g. Třeba si zase někdy vyberu další dýmku na rustikování, uvidíme...

sobota 21. dubna 2012

Kam s nimi?

Pro nadpis dnešního příspěvku jsem si vypůjčil název fejetonu "Kam s ním?" od Jana Nerudy. Ne, nebude to návod jak se zbavit starého slamníku, to je dnes maličkost - stačí odvézt do sběrného dvora. Mnohému dýmkaři se zkrátka přihodí, že se mu jeho sbírka dýmek pomalu ale jistě rozrůstá, až už to dojde tak daleko, že ty dýmky už není kam dát, není na ně místo a zkrátka hledá se další způsob jak je uskladnit. 


Já začal tím, že jsem měl v knihovničce na výše uvedené fotce dva stojánky na sedm dýmek. Ale dýmek  přibývalo, takže jsem postupně pořizoval další stojánky a odebíral knížky z dalších fochů, vlastně jsem to celé převrtával abych tam přidal o jeden navíc. K tomu hornímu jsem tenkrát sehnal tři pěkné stojánky od Pavla Hápa a říkal jsem si že to snad bude na chvíli stačit. Ale nestačilo, pochopitelně...

S tím skladováním dýmek je to různé, někdo je má v poličce, ve skříňce, na stojánku, ale většinou jsou uloženy tak, aby na ně bylo vidět. Mít je zavřené někde v šupleti, to by mě zkrátka netěšilo, rád se na ně dívám. A také mě moc baví reakce když ke mně někdo přijde do pracovny a pohled na tuhle dýmkovou skříň dotyčnému doslova vyrazí dech, zkrátka v množství je síla. Dýmky jsou krásné a velice dekorativní předměty, byla by věčná škoda je nevystavit. 


Dost jsem uvažoval o celé dýmkové skříni (a nejspíš na ni časem také dojde), ale zatím jsem si vymyslel jedno docela pěkné řešení. Uprostřed obývací stěny mám prosklenou (a dokonce osvětlenou) skříňku s různými starými hrnečky, skleničkami, těžítky atd. ještě pro prarodičích. Říkal jsem si že vlastně nic z toho nepotřebuju, tak jsem část přemístil a uvolnil si jedno oddělení na dýmky. Stojánky mám z Etrafiky (dostal jsem je od rodičů k narozeninám), jsou to dřevěné stojánky s drátěnou konstrukcí a vyrábí je Pavel Hodula. Skvěle se mi tam vešly, mám tam šest stojánků pro pět dýmek, takže jsem tam udělal hezký domov třiceti dalším dýmkám. Je dost možné, že časem ještě přemístím to sklo a porcelán v horním oddělení, pak je tu ještě další níže. A pokud se mi i to povede zaplnit, pak opět dojde na záludnou otázku "kam s nimi?"

čtvrtek 19. dubna 2012

Falcon

Dýmka Falcon mi ve sbírce dlouho chyběla a nad jejím nákupem jsem také několik let váhal, ale řekl jsem si proč to nezkusit když u Jamese Barbera měli zrovna výroční balení s jednou náhradní hlavičkou navíc. Na úvod si řekněme že Falcon není běžná dýmka, to je myslím na první pohled vidět. Je to kovová dýmka (přesněji řečeno je vyrobena z hliníku), má výměnné hlavičky a dodnes mi přijde velice svérázná.


O dýmkách Falcon a jejich historii je velice pěkný článek na Etrafice (kde se Falcon a náhradní hlavičky také dají objednat), jinak tyto dýmky mají různá provedení. Já si pořídil klasické provedení Falcona ve tvaru straight, tedy rovnou. Dále je možné si pořídit verzi curved (mírně zahnutou) a bent. Falcon dále vyrábí typ Falcon International, který má také výměnné hlavičky a je na 6mm filtr. Falcon má pod svou značkou dokonce i briarové dýmky Falcon Coolway, s těmi jsem ovšem neměl tu čest. Za zmínku také stojí různé druhy náústků počínaje standardním (ten mám např. já), dále jsou tu multipurpose a dental. Liší se od standardního tím že mají na skusu drážky co mají zabránit tomu aby dýmka vyklouzla ze sevření mezi zuby. Dentální náústek je určen zejména pro lidi se zubní protézou, prý se to lépe drží. Náhradních hlaviček je na výběr velké množství různých tvarů a provedení, vyrábí se také hlavičky s vložkou z mořské pěny a někde jsem viděl i náhradní hlavičky které byly z mořské pěny celé. Dá se říct že dýmka Falcon je  v podstatě taková skládačka kdy si člověk může sestavit přesně to, co mu nejvíc vyhovuje. 


Na snímku výše je Falcon s odšroubovanou hlavičkou. Kolem kroužku který po zašroubování hlavičky jakoby nahrazuje dno je omotaná speciální věcička která se jmenuje Falcon Dry Ring. Je to v podstatě kolečko z dýmkového čističe které zde slouží k tomu, aby během kouření pochytalo kondenzát. Právě díky tomuto a kovové konstrukci je kouř velice chladný a suchý. Po dokouření se jen očistí hlavička, vyklepne se špinavý kroužek, dýmka se protáhne čističem a hotovo, velice praktické a rychlé. A pak už jen stačí nasadit nový Dry Ring, našroubovat jinou hlavičku a může se pokračovat v dalším kouření. 


Zde je ještě jedna fotka s druhou hlavičkou kterou mám. Je o něco menší a rustikovaná, zejména s touhle hlavičkou je to opravdu lehoučká dýmka. Ta samotná "lžíce" má něco kolem 16g a s menší hlavičkou má 32g, což není vůbec špatné. S tou větší se už dostáváme na 39g, ale to by dýmka celá z briaru se stejně velkou hlavičkou měla také, spíš by byla těžší. Jinak na délku má 14,5 cm, výška je různá podle hlaviček. Náústek je z akrylu. 


Na závěr ještě jeden snímek spodku dýmky. Co dodat? Zatím jsem z obou hlaviček kouřil virginiové tabáky aby se mi ty chutě moc netloukly, uvažuju o tom že bych si k tomu možná pořídil ještě meršánovou hlavičku. Kuřácké vlastnosti má Falcon překvapivě dobré, lepší než jsem čekal. Je to zkrátka něco jiného, osobně stále dávám přednost klasickým dýmkám z briaru kdy se můžu kochat kresbou dřeva, pískováním nebo rustikem, zatímco Falcon je taková spíše industriální záležitost.

Jinak koncept kovové dýmky nebo dýmky s vyměnitelnou hlavičkou použila i řada jiných výrobců, jedna taková dýmka se dokonce v 60. letech vyráběla v Proseči a jmenovala se "Kapitán" (s tím rozdílem že tělo dýmky nebylo z hliníku, vyrábělo se tenkrát z bakelitu). Narazil jsem také na zajímavý web věnovaný právě těmto dýmkám, vřele doporučuju: http://www.smokingmetal.co.uk/